Güneş’in Yapısı ve Özellikleri Nelerdir?

Güneş'in Yapısı ve Özellikleri Nelerdir?

Samanyolu galaksisinde yer alan, Dünya’mıza en yakın yıldız Güneş‘tir. Yine Güneş, dev bir gaz ve toz bulutundan meydana gelmiştir.

Güneş’in kütlesinin büyük bir bölümünü sıcak gazlar oluşturur. Bu gazların yaklaşık %71’ini hidrojen, %27’sini helyum ve %2’sini diğer gazlar oluşturur.

Güneş’in en iç katmanının (çekirdek) sıcaklığı en fazla olmakla birlikte, sıcaklık dış katmanlara doğru azalır.

Bilgi: Güneş’in sıcaklığı, Güneş yüzeyinde 6000 derece iken, Güneş çekirdeğinde 15 milyon derecedir.

Güneş’in çapı Dünya’nın çapının yaklaşık 109 katıdır. Bu da Güneş’in içerisine yaklaşık bir milyon tane Dünya’nın sığabileceği anlamına gelmektedir. Buna göre, Güneş’i bir futbol topu olarak kabul edersek, Dünya bir mercimek tanesi büyüklüğünde olur.

Evrende sonsuz sayıda yıldız yer almaktadır. Bu yıldızlardan biri de Güneş’tir. Güneş ile Dünya arasındaki uzaklık yaklaşık 150 milyon kilometredir. Güneş’in Dünya’ya olan uzaklığından çok daha fazla uzaklıkta yer alan ve büyüklükleri Güneş’ten kat kat büyük olan yıldızlar da vardır. Fakat bu yıldızlar o kadar uzakta yer alırlar ki, biz Dünya’dan bakınca onları sadece bir nokta kadar görürüz.

Güneş, Dünya’mızın ısı ve ışık kaynağıdır. Güneş’in yaydığı ışık şiddeti fazla olduğundan Güneş’e çıplak gözle bakmamakla birlikte, yakınlaştırma yada büyütme özelliği olan aletlerle de bakmamalıyız. Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak için dışarı çıkarken güneş gözlüğü takabiliriz.

Etiketler: Güneş’in Yapısı ve Özellikleri nedir? l Güneş’in Yapısı ve Özellikleri konu özeti indir l Güneş’in Yapısı ve Özellikleri püf noktaları nedir? l Fen Bilimleri Dersi sözlüğü l Fen dersi konu özetleri l Güneş’in Yapısı ve Özellikleri proje ödevi indir l Güneş’in Yapısı ve Özellikleri soruları çöz l Güneş’in Yapısı ve Özellikleri araştırma ödevi l Fen ödevi indir