3.Sınıf 7.Ünite 1.Bölüm Elektrikli Araç Gereçler ve Görevleri Konu Anlatımı

Elektrikli Araç Gereçler ve Görevleri Konu Özeti

Evde, okulda, iş yerlerinde çeşitli amaçlarla elektrikli araç gereçleri kullanırız. Günlük yaşamda birçok işi elektrikli araç gereçler sayesinde daha kolay yaparız. Hayatı kolaylaştıran elektrikli araç gereçler, her geçen gün insan hayatında daha fazla yer almakta ve önem kazanmaktadır.

Evlerimizi aydınlatmak, ısıtmak ve güzel yemekler pişirmek için genellikle elektrikli araçlardan faydalanırız. Besinleri soğuk ve taze tutmak için de elektrikli araçlar kullanırız. Evimizi temizlemek ve sıcak su elde etmek için elektrikli araç gereçler kullanırız. Çamaşırlarımızı yıkamak için çamaşır makinesinden, ütülemek için ise ütüden yararlanırız. Bilgisayar, televizyon, telefon, kapı zili, radyo, el feneri, hırsız alarmı vb. birçok aracı elektrikle çalışan araç gereçlere örnek olarak verebiliriz.

Elektrikli araç gereçleri

1. Isınma,

2. Aydınlatma

3. Ev işlerinde kolaylık sağlaması amacıyla kullanırız.

1. Isınma Amacıyla Kullanılan Araç Gereçler

Evlerimizde veya iş yerlerimizde ısınma amacıyla elektrikli soba veya elektrikli radyatörleri tercih ederiz.

Evlerde ve iş yerlerinde ısınma amaçlı kullandığımız araçlardan bir diğeri de kombi ve klimadır. Elektrikle çalışan kombiler ısıtma amacıyla kullanılır. Klimalar ise ısıtma ve soğutma amaçlı kullanım için üretilir. Bu araçları ev, okul, hastane ve iş yerleri gibi mekânlarda daha çok tercih ederiz.

2. Aydınlatma Amacıyla Kullanılan Araç Gereçler

LED, ampul, masa lambası ve gece lambası aydınlatma amacıyla kullandığımız araçlardandır. El feneri yanımızda taşıyabileceğimiz bir çeşit lambadır. El fenerini birçok yerde aydınlatma amacıyla kullanabiliriz.

Diğer yanda elektrikli aydınlatma araçlarını evimizin dışında da sıklıkla görürüz. Sokak lambaları, kentin yollarını aydınlatır. Mağaza vitrinleri, reklam panoları elektrikle aydınlatılır.

3. Ev Araç Gereçleri

Evimizde elektrikle çalışan birçok araç gereç görebiliriz. Bu araç gereçler iş yapmayı kolaylaştırır. Örneğin saç kurutma makinesinin verdiği ısı, saçlarımızın kısa sürede kurumasını sağlar. Ütünün sağladığı ısı ile giysilerimizin kırışıklığını gideririz. Elektrikli şofben ve su ısıtıcısı ile sıcak su elde ederiz. Çamaşır makinesi ile çamaşırlarımız, bulaşık makinesi ile bulaşıklarımızı kolayca yıkarız. Elektrik süpürgesini de evlerimizin temizliğinde kullanırız.

Buzdolabı ve derin dondurucularda yiyecek ve içecekler bozulmadan uzun süre korunabilir. Elektrikli fırınlarda yemek ve çeşitli hamur işleri pişirilir.

Önceleri insanlar aydınlanmadan ısınmaya kadar pek çok ihtiyacını ateş yakarak karşılıyordu. Ancak ateş yakmak, çok zahmetliydi ve sürekli artan ihtiyaçları karşılamak için yeterli değildi. Elektriğin keşfinden sonra insanlar elektrikle çalışan pek çok araç gereç üretmişlerdir. Bu araçlar hayatı büyük ölçüde kolaylaştırmıştır. Ulaşımdan haberleşmeye kadar birçok alanda kullandığımız elektrik, her geçen gün insan hayatında daha çok yer almakta ve önem kazanmaktadır. Özellikle büyük şehirlerde ulaşım amaçlı kullanılan metro, tramvay; haberleşme amaçlı kullanılan telefon, fabrikalarda yararlanılan robotlar elektrikle çalışan araçlardandır.

İlgili Kazanımlar

Google arama terimleri:

  • 3.sınıf elektrikli araçlar test
  • 3. sınıf elektrikli araçlar sunu
  • 3.sınıf elektrikli araçlar etkinliği
  • 3. sınıf elektrikli araçlar eğitimhane
  • 3. sınıf elektrikli araç gereçler etkinlik
  • 3. sınıf elektrikli araçlar çalışma kağıdı
  • 3.sınıf elektrik kaynakları konu anlatımı
  • 3.sınıf fen bilimleri elektrikli araçlar eğitimhane