8.Sınıf 1.Ünite Mevsimlerin Oluşumu Etkinliği

Mevsimlerin Oluşumu Etkinliği

Fen Bilimleri dersinin iyi kavranması açısından etkinlikler büyük bir önem arz etmektedir. Bu konuda gerek internet ortamlarında gerek yayın evlerinin yayımladığı kitaplarda binlerce etkinlik yer almaktadır. Fakat özellikle konuların bölüm bölüm ayrıldığı ve bu yönde sistematik bir şekilde hazırlanmış sıralı etkinlik ihtiyacı olduğu tarafımızca belirlenmiş olup, sitemizde bu bölüme yer vermek ve bir nebze olsun bu boşluğu kapatmak istedik.

Sitemize yer alan etkinlikler tek sayfa (arkalı önlü) olarak hazırlanmıştır. Etkinlik yapraklarımızın ön yüzü “ETKİNLİK”, arka yüzü ise “ÖDEV” bölümü olarak tasarlanmıştır. Buradaki amacımız, özellikle süre sıkıntısı olan konularda ön yüzün sınıfta birlikte, öğretmen rehberliğinde çözülmesi, arka yüzün ise yeri geldiğinde ev ödevi olarak da verilebilmesidir.

Aşağıda Fen Bilimleri dersi 8.Sınıf 1.Ünite 1.Bölüm Mevsimlerin Oluşumu konusu etkinlik ve ödev yaprağı yer almaktadır. Bu dokümanı bilgisayarınıza indirip, çözebilirsiniz. Ayrıca indirme linkinin hemen altında bu etkinlik/ödev yaprağının “CEVAP ANAHTARI” bulunmaktadır.

İlgili Kazanımlar

ETKİNLİK SAYFASI CEVAP ANAHTARI

A) Etkinliği

1-Y 2Y 3Y 4D 5Y 6Y 7D 8D 9Y 10Y

B) Etkinliği

Kuzey Yarım Küre           Güney Yarım Küre

Ocak ayıKış                       Ocak ayıYaz
Ekim ayıSonbahar           Ekim ayıİlkbahar
Nisan ayıİlkbahar            Nisan ayıSonbahar
Temmuz ayıYaz               Temmuz ayıKış

ÖDEV SAYFASI CEVAP ANAHTARI

A) Ödevi

21 Mart’ta kuzey yarım küre’de ……İlkbahar…… mevsimi başlar. Bu tarihte …..gece….. ve ….gündüz… süreleri birbirine eşittir. Bu duruma …….Ekinoks….. adı verilir.

21 Haziran’da kuzey yarım küre’de ….yaz…. mevsimi başlar. Bu tarihte en uzun ….gündüz…. ve en kısa …gece… yaşanır. Bu durum …Gün dönümü… olarak bilinir.

23 Eylül’de kuzey yarım küre’de …..sonbahar…… mevsimi başlar. Bu tarihte …gece… ve ….gündüz… süreleri birbirine eşittir. Bu duruma …..Ekinoks…… adı verilir.

21 Aralık’ta kuzey yarım küre’de …kış… mevsimi başlar. Bu tarihte en kısa ….gündüz… ve en uzun …gece… yaşanır. Bu durum ….Gün dönümü….. olarak bilinir.