7.Sınıf 3.Ünite 3.Bölüm Enerji Dönüşümü Konu Anlatımı

Enerji Dönüşümü Konu Özeti

Barajlarda yer alan suyun sahip olduğu bir potansiyel enerjisi vardır. Bu potansiyel enerji, suyun yerden yüksekliğinden dolayı çekim potansiyel enerjisidir. Baraj kapakları açıldığında su aşağı doğru hızla hareket edeceğinden bu potansiyel enerji, kinetik enerjiye dönüşecektir.

Bir elma bulunduğu ağacın dalından aşağı düştüğünde yerden yüksekliği azaldığından potansiyel enerjisi azalacak, sürati arttığı için ise kinetik enerjisi artacaktır.

Bir sporcu, voleybol topunu şekildeki gibi yukarı atınca top yükselirken topun potansiyel enerjisi artar, kinetik enerjisi ise azalır. Top yere düşerken de yüksekliği azaldığı için topun potansiyel enerjisi azalırken tam tersi bir durumda sürati arttığı için kinetik enerjisi artar.

Tramplenden atlayan yüzücü, tramplenin esneklik enerjisinden yararlanarak hızla yukarıya doğru yükselmeye başlar. Yükselirken çekim potansiyel enerjisinin artmasına karşın, sürati azal-dığı için kinetik enerjisi azalır. En tepeden aşağıya doğru düşerken de yüksekliği azalıp sürati arttığı için çekim potansiyel enerjisi kinetik enerjiye dönüşmeye başlar.

Cisimlerin sahip oldukları enerji türünün değişmesine enerji dönüşümü denir. Enerji türünün adı değişse de cismin sahip olduğu toplam enerji korunur. Buna enerjinin korunumu denir.
Bir topa vurduğumuzda, belirli bir süre sonra topun durma sebebinin sürtünme kuvveti olduğunu öğrenmiştik. Sürtünme kuvveti, hareketli cisimlerin süratini azaltarak cisimlerin yavaşlamasına ya da durmasına sebep olur. Topa vurduğumuzda top, süratle hareket eder ancak sürtünme kuvvetinin etkisiyle topun sürati azalır ve kinetik enerjisinin bir kısmı sürtünme kuvvetinden dolayı ısı enerjisine dönüşür.

Vapurların hareketini sağlamak amacıyla güçlü motorlar kullanılır. Vapurlar hareket halindeyken motorları kapatıldığında bir süre daha hareket eden vapur daha sonra durur. Bunun sebebi, suyun vapura uyguladığı sürtünme kuvveti (su direnci)’dir. Vapura uygulanan sürtünme kuvveti yani su direnci, suyun süratini azaltır ve bu sayede vapurun kinetik enerjisi azalır ve vapur durunca kinetik enerji sıfır olur.

Uçaktan atlayan birinin yere düşerken kinetik enerjisi sürekli artar. Bu durumda yere sert bir şekilde düşmemek için insanlar paraşüt kullanırlar. Bunun nedeni paraşüte çarpan havanın sürtünme-sinden yararlanmaktır. Havanın sürtünme kuvveti olan hava direnci, paraşütlünün süratinin artmasına engel olur. Böylece, paraşütlünün kinetik enerjisi artmaz ve bu kişi yere sert bir iniş yapmamış olur.

Cisimlerin hareketini engelleyen, hızını azaltabilen veya tamamen durdurabilen etkiye sürtünme denir. Verilen örneklerde görüldüğü gibi cisimlerin kinetik enerjilerini azaltan etki sürtünme kuvvetidir.

Sürtünme kuvveti ile hareketli cisimlerin kinetik enerjileri azalır ancak enerji yok olmaz. Sürtünme ile yüzeyler arasında genellikle ısı enerjisi açığa çıkar. Bu durumda, cismin kinetik enerjisi ısı enerjisine dönüşür.

İlgili Kazanımlar

Google arama terimleri:

  • enerji dönüşümü özet
  • 7sınıf fen enerji dönüşümleri
  • 7.sınıf enerji dönüşümleri test
  • enerji dönüşümleri etkinlikleri
  • enerji dönüşümleri 7. sınıf proje
  • 7 sınıf fen bilimleri enerji çeşitleri
  • 7 sınıf fen enerji dönüşümleri slayt
  • 7. sınıf enerji dönüşümleri konu anlatımı pdf