6.Sınıf 2.Ünite 1.Bölüm Destek ve Hareket Sistemi Konu Anlatımı

Destek ve Hareket Sistemi Konu Özeti

Koşma, yürüme, yazma ve hareket etme gibi olaylar destek ve hareket sistemimiz tarafından gerçekleştirilir.

Destek ve hareket sistemimiz iskelet ve kaslardan oluşur. İskelet ise kemiklerden ve eklemlerden meydana gelir.

Vücudumuza şekil veren, kemik ve kıkırdaktan meydana gelen yapıya iskelet adı verilir. İskelet, sert ve dayanıklı bir yapıya sahip olmakla birlikte vücudumuzun dik durmasını, iç organlarımızın korunmasını ve hareket etmemizi sağlar.

İskeletimiz baş, gövde ve üyeler (kollar ve bacaklar) olmak üzere üç kısımdan oluşur.

1. Kemik ve Kemik Çeşitleri

İskeletimizi oluşturan kemikler, sert ve dayanıklı bir yapıya sahiptir. kemikler; Uzun, kısa ve yassı olmak üzere üçe grupta incelenir.

Uzun Kemikler: Uzunlukları kalınlıklarından fazla olan kemiklerdir. Kol ve bacak kemikleri bu tür kemiklere örnek olarak verilebilir. Yapılarında sarı kemik iliği bulunur. İnsan vücudundaki en uzun kemik uyluk kemiğidir.

Kısa Kemikler: Enleri ile boyları yaklaşık olarak aynı olan kemiklerdir. El ve ayak bileklerimizdeki kemikler kısa kemiklere örnek olarak verilebilir.

Yassı Kemikler: Uzunluğu ve genişliği kalınlığından fazla olan kemiklerdir. Kafatası, göğüs, kaburga, leğen ve kalça kemikleri yassı kemiklere örnek olarak verilebilir.

*Kıkırdak: Bulunduğu yere şekil veren, esneklik sağlayan dokuyakıkırdak adı verilir. Kıkırdak, kemikler kadar sert olmayıp esnek, damarsız ve dayanıklı bir yapıdadır. Yetişkin bir insan vücudunda kulak kepçesinde, burun ve kaburga uçlarında, uzun kemiklerin birleşim noktalarında, yemek ve soluk borularında kıkırdak doku bulunur.

2. Eklem ve Eklem Çeşitleri

İskelet sistemimizde yer alan kemiklerimizi birbirine bağlayan yapılara eklem adı verilir. Eklemler oynar, yarı oynar ve oynamaz eklemler olmak üzere üç gruba ayrılır.

3. Kas ve Kas Çeşitleri

İskeletimizi sararak, onunla birlikte vücudumuza şekil veren ve kasılıp gevşeyerek (uzayıp-kısalarak) hareketi sağlayan yapıya kas adı verilir.

İlgili Kazanımlar

Google arama terimleri:

  • destek ve hareket sistemi özet
  • destek ve hareket sistemi nedir
  • 6.sınıf destek ve hareket sistemi pdf
  • 6.sınıf destek ve hareket sistemi test
  • yeni müfredat vücudumuzdaki sistemler
  • 6.sınıf destek ve hareket sistemi slayt indir
  • 6.sınıf destek ve hareket sistemi proje ödevi
  • vücudumuzdaki sistemler konu özeti indir pdf
  • 6. sınıf destek ve hareket sistemi çalışma kağıdı
  • 6. sınıf destek ve hareket sistemi tonguç akademi