4.Sınıf 1.Ünite 1.Bölüm Yer Kabuğunun Yapısı Konu Anlatımı

Yer Kabuğunun Yapısı Konu Özeti

Dünya katmanlardan oluşmuş bir yapıdadır. Bu katmanlar dıştan içe doğru; hava, su, taş, ateş ve ağır küredir. Üzerinde yaşadığımız küre (ya da katman) taş küredir. Taş küre farklı isimlerle anılır; litosfer, yer kabuğu veya yeryüzü. Yer kabuğu kayaçlardan oluşmuş ve bu kayaçların üzeri toprakla örtülmüştür.

Yer kabuğunun kalınlığı Dünya üzerinde bölgelere göre farklılık gösterir. Yüksek dağların bulunduğu yerlerde yer kabuğu kalın, derin okyanus çukurlarında ise daha incedir.

KAYAÇLAR

Üzerinde yaşadığımız yer kabuğu, çeşitli yapı ve büyüklükteki taşlarla kaplıdır. Taş olarak bildiğimiz bu maddeler kayaçtır. Doğada büyük yer tutan bir veya birden fazla mineralden oluşan kaya ve taş parçalarına kayaç adı verilmektedir.

MADENLER

Ekonomik değeri olan taş,kayaç ve minerallere maden denir. Yer kabuğunu oluşturan kayaçların bir kısmı maden olarak nitelendirilir. Yer kabuğunu oluşturan kayaçlar arasında madenler önemli bir yere sahiptir. Önemli madenler altın, gümüş, bor, bakır, taş kömürü, elmas, yakut, zümrüt, kurşun ve çinko başlıca madenlerimizdendir.

FOSİLLER

Milyonlarca yıl önce yaşamış olan bitki ve hayvan kalıntılarının toprağın altındaki taşlaşmış haline fosil denir.
Fosil grubuna giren kalıntılar; kemik, diş, kabuk, bitki ve hayvanların sert kısımlarıdır. Fosillerin neredeyse tamamı üst üste birikimlerle oluşan kayaçların içinde bulunur. Bu kayaç türü bataklık, göl ve denizlerde katmanlar hâlinde biriken tortullardan oluşur. Fosillerin birçoğu ya deniz hayvanlarına ya da suya yakın yerlerde yaşayan hayvanlara aittir. Canlı bir varlıktan fosile dönüşmek milyonlarca yıl süren bir dönemdir.

İlgili Kazanımlar

Google arama terimleri:

  • yer kabuğunun yapısı 3. sınıf
  • Yer kabuğunun Yapısı Nelerdir
  • 4. sınıf yer kabuğunun yapısı test
  • 4. sınıf yer kabuğunun yapısı etkinlikleri
  • 4. sınıf fen bilimleri 1. ünite konu anlatımı
  • 4. sınıf yer kabuğunun yapısı test eğitimhane
  • 4. sınıf yer kabuğunun yapısı konu anlatımı eğitimhane
  • 4. sınıf yer kabuğu ve dünyamızın hareketleri konu anlatımı