3.Sınıf 4.Ünite 1.Bölüm Maddeyi Niteleyen Özellikler Konu Anlatımı

Maddeyi Niteleyen Özellikler Konu Özeti

Çevrede gördüğümüz, duyu organlarımızla algılayabildiğimiz boşlukta yer kaplayan canlı ve cansız varlıkların tümüne madde denir.

İnsan, hayvan, bitki, taş, toprak, hava, su, masa, sandalye, kalem, silgi, Güneş, Dünya, Ay ve yıldızların tümü birer maddedir.

Maddelerin kendilerine has özellikleri vardır. Bu özelliklerden bazıları sayesinde maddeleri birbirlerinden ayırt edebiliriz. Bazı özellikler ise tüm maddeler için ortak özelliktir.

Maddelerin;
tat,
koku,
renk,
sertlik – yumuşaklık,
esneklik – kırılganlık,
pürüzlülük – pürüzsüzlük gibi özellikleri vardır.

Ayrıca maddelerin;
Tatlarını dilimizle,
Kokularını burnumuzla,
Renk ve şekillerini gözümüzle,
Sertlik, yumuşaklık, pürüzlülük ve pürüzsüzlük gibi özelliklerini derimiz yardımı ile algılarız.

1. Tat

Maddelerin birçoğunu tadına bakarak tanıya-biliriz. Meyve ve sebzelerin tadını yiyerek anlayabiliriz. Bazı maddeler tatlı, bazıları ekşi, bazıları acı, bazıları ise tuzlu olabilir. İçinde ne olduğunu bilmediğiniz sıvıları kesinlikle koklamamalı ve tadına bakmamalıyız.

2. Koku

Burnumuzla varlıkların kokulu veya kokusuz olduğunu algılayabiliriz. Ayrıca maddeleri kokusu yardımı ile ayırt edebiliriz. Çiçek, meyve, soğan, parfüm, kolonya kokulu maddelerdir. Hava ,taş, şeker, tuz ve altın ise kokusuz maddelerdir.

3. Renk

Gözümüzle maddelerin renkli ya da renksiz olduğunu algılarız. Cam, hava, su gibi maddeler renksizdir. Kalem, kapı, ağaç, elma gibi maddeler ise renklidir. Maddeleri sadece renklerine göre ayırmamız bazen mümkün olmayabilir. Örneğin beyaz renkteki tuz, un ve şekeri rengine göre ayırt edemeyebiliriz.

4. Sertlik – Yumuşaklık

İğne ve taşın şeklini kolayca değiştiremezken, ip ve süngerin şeklini kolayca değiştirebiliriz. Eğilip bükülmesi, şeklinin değiştirilmesi zor olan maddeler sert madde olarak isimlendirilirken, kolayca koparılıp şekli değiştirilebilen maddelere yumuşak madde denir. Sert ve yumuşak maddeleri onlara dokunarak ayırt edebiliriz.

5. Esneklik – Kırılganlık

Kuvvet uygulanınca şekli değişen, kuvvet kalkınca tekrar eski haline dönen maddelere esnek maddeler denir. Esnek maddeler uzayıp kısalabilir ve kolayca bükülebilirler. Silgi, paket lastiği, sünger, yay ve balon esnek maddelere örnektir.

Herhangi bir etki sonucu kolayca kırılabilen ve eski haline dönemeyen maddelere kırılgan madde denir. Cam, porselen, ayna kırılgan maddelere örnektir. Bazı maddeler çok kolay, bazıları ise daha zor kırılabilir.

6. Pürüzlülük – Pürüzsüzlük

Maddelere dokunarak pürüzlü ya da pürüzsüz olduklarını anlayabiliriz. Yüzeyi girintili, çıkıntılı olan maddeler pürüzlü maddelerdir. Pürüzlü maddelerin yüzeylerinde kayganlık özelliği azdır. Ağaç kabuğu, kaya, halı ve taş pürüzlü yüzeye sahiptir.

Yüzeyi düzgün, kaygan olan maddeler pürüzsüz maddelerdir. Cam, yazı tahtası, fayanslar ve ampul pürüzsüz maddelerdir.

İlgili Kazanımlar

Google arama terimleri:

  • maddenin halleri 3. sınıf
  • 3. Sınıf Maddenin Halleri video
  • maddeyi niteleyen özellikler 3. sınıf
  • maddeyi niteleyen özellikler 4. sınıf
  • 3. sınıf maddeyi niteleyen özellikler test
  • 3. sınıf maddeyi tanıyalım değerlendirme
  • maddeyi niteleyen özellikler nelerdir 3. sınıf
  • 3. sınıf maddeyi niteleyen özellikler kes yapıştır