3.Sınıf 7.Ünite 2.Bölüm Elektrik Kaynakları Konu Anlatımı

Elektrik Kaynakları Konu Özeti

Günlük hayatta kullandığımız elektrikli araç gereçlerin kullandıkları elektriğin kaynakları birbirinden farklıdır. Kullandığımız elektrikli araç gereçlerin bazıları şehir elektriği ile bazıları pil ile bazıları batarya ile bazıları da akü gibi farklı elektrik kaynakları ile çalışır.

1. ŞEHİR ELEKTRİĞİ

Şehir elektriği, elektrik santrallerinde üretilir. Şehir elektriği tellerle ve kablolarla evlerimizdeki prizlere kadar gelir.

Evlerimizdeki ampuller, televizyon, buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinesi, fırın ütü gibi araç gereçler şehir elektriği ile çalışır.

Şehir elektriği doğal kaynaklardan elde edilir. Santraller ise hareket enerjisini elektrik enerjisine çevirir.

* Hidroelektrik Santralleri

Barajlarda biriken sular, yüksekten bırakılarak suyun hareketi sağlanır.Suyun hareketini kullanarak, jeneratörler denilen aletler sayesinde elektrik enerjisi elde eder.

* Rüzgar Santralleri

Rüzgarın hareketi pervaneleri çevirir.Rüzgarın hareketini jeneratörler elektrik enerjisine çevirir. Rüzgar santralleri çevre kirliliğine neden olmaz.

* Termik Santraller

Bu santrallerde kömür ya da petrol yakılarak buhar gücü elde edilir buhar gücü sayesinde elektrik elde edilir.Bu santraller çevre kirliliğine neden olur.

* Güneş Santralleri

Güneş ışığından gelen ısı ve ışık enerjisini elektrik enerjisine çeviren santrallerdir. Doğaya zararı ve yakıt maliyeti yoktur.

* Nükleer Santraller

Yakıt olarak radyoaktif maddeyi kullanarak; elektrik elde eden santrallerdir. Radyoaktif madde sağlığına zararlı olduğu için doğaya zararı fazladır. Gerekli önlemler alınmazsa yararından çok zararı olabilir.

2. PİL

Bazı oyuncaklar, el fenerleri, saatler, uzaktan kumandalar, hesap makinesi, küçük radyolar çalışırken fazla elektriğe ihtiyaç duymadıkları için pil ile çalışırlar.

Piller, farklı büyüklükte ve güçte olabilirler. Pillerin enerjisi fazla değildir. Bu yüzden çok fazla enerjiye ihtiyaç duyan eşyaları çalıştırmazlar.

3. BATARYA

Batarya çok sayıda pilin bir araya getirilmesiyle oluşturulan bir elektrik kaynağıdır.

Cep telefonu, dizüstü bilgisayar, radyo ve telsiz gibi araç gereçler batarya ile çalışır. Bu elektrikli araç gereçlerin fişleri prize takıldığında, bataryaları şarj edilerek elektriği depo eder.

4. AKÜMÜLATÖR (AKÜ)

Aküler; elektriği depolayan çok sayıda pilden oluşan sistemlerdir. Akünün sağladığı elektrik enerjisi ve kullanım süresi pil ve bataryaya göre daha fazladır.

Otomobil, uçak ve otobüs gibi taşıtlarda motor, akü sayesinde çalışır. Bu araçlardaki far, radyo ve klima gibi araç gereçlerin çalışması için akülerden yararlanılır.

5. GÜNEŞ PİLLERİ

Güneşin ısı ve ışık enerjisini elektriğe çeviren sistemlerdir. Güneş pilleri bazı hesap makinelerinde ve saatlerde kullanılır. Bu saatler güneş enerjisi ile çalışır.

Kablo ile şehir elektriği alınamayan yerlerde trafik lambaları ve aydınlanma lambaları güneş pilleri sayesinde elektrik üretirler.

İlgili Kazanımlar

Google arama terimleri:

  • elektrik kaynakları 3. sınıf
  • 3.sınıf elektrik kaynakları test
  • 3. sınıf elektrik kaynakları slayt
  • 3. sınıf elektrik kaynakları video
  • elektrik kaynakları nelerdir 3. sınıf
  • 3. sınıf elektrik kaynakları etkinlikleri
  • 3.sınıf elektrik kaynakları çalışma kağıdı
  • 3. sınıf elektrik kaynakları konu anlatımı eğitimhane