5.Sınıf 1.Ünite Güneş’in Yapısı ve Özellikleri Etkinliği

Güneş'in Yapısı ve Özellikleri Etkinliği

Fen Bilimleri dersinin iyi kavranması açısından etkinlikler büyük bir önem arz etmektedir. Bu konuda gerek internet ortamlarında gerek yayın evlerinin yayımladığı kitaplarda binlerce etkinlik yer almaktadır. Fakat özellikle konuların bölüm bölüm ayrıldığı ve bu yönde sistematik bir şekilde hazırlanmış sıralı etkinlik ihtiyacı olduğu tarafımızca belirlenmiş olup, sitemizde bu bölüme yer vermek ve bir nebze olsun bu boşluğu kapatmak istedik.

Sitemize yer alan etkinlikler tek sayfa (arkalı önlü) olarak hazırlanmıştır. Etkinlik yapraklarımızın ön yüzü “ETKİNLİK”, arka yüzü ise “ÖDEV” bölümü olarak tasarlanmıştır. Buradaki amacımız, özellikle süre sıkıntısı olan konularda ön yüzün sınıfta birlikte, öğretmen rehberliğinde çözülmesi, arka yüzün ise yeri geldiğinde ev ödevi olarak da verilebilmesidir.

Aşağıda Fen Bilimleri dersi 5.Sınıf 1.Ünite 1.Bölüm Güneş’in Yapısı ve Özellikleri konusu etkinlik ve ödev yaprağı yer almaktadır. Bu dokümanı bilgisayarınıza indirip, çözebilirsiniz. Ayrıca indirme linkinin hemen altında bu etkinlik/ödev yaprağının “CEVAP ANAHTARI” bulunmaktadır.

İlgili Kazanımlar

ETKİNLİK SAYFASI CEVAP ANAHTARI

 A) Etkinliği

– Güneş de tıpkı Dünya gibi katmanlardan meydana gelmiştir. Bu bağlamda düşünülecek olursa şeftali meyvesi de Güneş’e benzer. Çünkü Güneş’in katmanları gibi şeftali de katmanlardan oluşmuştur. Örneğin şeftalinin; kabuğu bir katman, yumuşak kısmı bir katman ve orta kısmı yani çekirdeği de bir katman olarak düşünülebilir. Ayrıca şeftali de küresel bir yapıdadır Güneş de…

B) Etkinliği

(Doğru) Güneş, bir yıldızdır.
(Yanlış) Güneş, Dünya’dan küçüktür.
(Doğru) Güneş de çeşitli katmanlardan oluşmuştur.
(Yanlış) Güneş, Dünya’nın (yörüngesinde) etrafında dolanır.
(Doğru) Güneş’e çıplak gözle bakmak, gözlerimize zarar verir.

ÖDEV SAYFASI CEVAP ANAHTARI

A) Ödevi

– Basketbol topu ‘Güneş’ olarak düşünülürse, bu durumda verilen toplardan pinpon topu ‘Dünya’ olarak kabul edilebilir. Çünkü Dünya, Güneş’ten çok çok çok küçüktür.

B) Ödevi

– 1. Grupta yer alan cisimler ile Güneş’e ya da Güneş ışınlarına bakılabilir. Çünkü, bu grupta yer alan güneş gözlüğü, karartılmış kaynak camı, ve röntgen filmi güneş ışınlarının çok az kısmını geçirirken, büyük bir kısmını tutar. Fakat 2. Grupta yer alan aletler ışınları doğrudan geçirdiğinden gözlerimize büyük oranda zarar verir.