8.Sınıf 4.Ünite Asitler ve Bazlar Etkinliği

Asitler ve Bazlar Etkinliği

Fen Bilimleri dersinin iyi kavranması açısından etkinlikler büyük bir önem arz etmektedir. Bu konuda gerek internet ortamlarında gerek yayın evlerinin yayımladığı kitaplarda binlerce etkinlik yer almaktadır. Fakat özellikle konuların bölüm bölüm ayrıldığı ve bu yönde sistematik bir şekilde hazırlanmış sıralı etkinlik ihtiyacı olduğu tarafımızca belirlenmiş olup, sitemizde bu bölüme yer vermek ve bir nebze olsun bu boşluğu kapatmak istedik.

Sitemize yer alan etkinlikler tek sayfa (arkalı önlü) olarak hazırlanmıştır. Etkinlik yapraklarımızın ön yüzü “ETKİNLİK”, arka yüzü ise “ÖDEV” bölümü olarak tasarlanmıştır. Buradaki amacımız, özellikle süre sıkıntısı olan konularda ön yüzün sınıfta birlikte, öğretmen rehberliğinde çözülmesi, arka yüzün ise yeri geldiğinde ev ödevi olarak da verilebilmesidir.

Aşağıda Fen Bilimleri dersi 8.Sınıf 4.Ünite 4.Bölüm Asitler ve Bazlar konusu etkinlik ve ödev yaprağı yer almaktadır. Bu dokümanı bilgisayarınıza indirip, çözebilirsiniz. Ayrıca indirme linkinin hemen altında bu etkinlik/ödev yaprağının “CEVAP ANAHTARI” bulunmaktadır.

İlgili Kazanımlar

  • F.8.4.4.1. Asit ve bazların genel özelliklerini ifade eder.
  • F.8.4.4.2. Asit ve bazlara günlük yaşamdan örnekler verir.
  • F.8.4.4.3. Günlük hayatta ulaşılabilecek malzemeleri asit-baz ayracı olarak kullanır.
  • F.8.4.4.4. Maddelerin asitlik ve bazlık durumlarına ilişkin pH değerlerini kullanarak çıkarımda bulunur.
  • F.8.4.4.5. Asit ve bazların çeşitli maddeler üzerindeki etkilerini gözlemler.
  • F.8.4.4.6. Asit ve bazların temizlik malzemesi olarak kullanılması esnasında oluşabilecek tehlikelerle ilgili gerekli tedbirleri alır.
  • F.8.4.4.7. Asit yağmurlarının önlenmesine yönelik çözüm önerileri sunar.

ETKİNLİK SAYFASI CEVAP ANAHTARI

 – Cevapları anahtarı daha sonra eklenecektir…

ÖDEV SAYFASI CEVAP ANAHTARI

– Cevapları anahtarı daha sonra eklenecektir…