3.Sınıf 6.Ünite 2.Bölüm Ben ve Çevrem Konu Anlatımı

Ben ve Çevrem Konu Özeti

Çevremizdeki varlıklarla etkileşim hâlinde yaşarız. Birçok ihtiyacımızı bu varlıklardan yararlanarak karşılarız.

Çevre, insanların diğer canlı ve cansız varlıklarla yaşamları boyunca ilişkilerini sürdürdüğü ortamdır. Bir insanın yaşadığı çevreyi tanıyabilmesi günlük hayatını kolaylaştırır.

Evimiz, okulumuz, mahallemiz, parkımız kısaca günlük hayatta uğradığımız her yer yakın çevremizi oluşturur. Yakın çevremizi canlı ve cansız pek çok varlıkla paylaşırız. Çevre ile ilgili her konu bizleri yakından ilgilendirir.

Evimiz, sokağımız, okulumuz, oyun oynadığımız bahçe ya da park yaşadığımız çevrenin birer parçasıdır. Sağlıklı bir yaşam sürdürmenin temel koşullarından biri temiz bir çevrede yaşamaktır. Çevre temizliğinin sağlanması ve sürdürülmesi insanların en temel haklarından biridir.

Çevremizin temiz ve sağlıklı olması bizim elimizdedir. Çevremizin temiz kalması için çöplerimizi çöp kutusuna atmalıyız. Çevreye çöp atan insanları da nazikçe uyarmalıyız. Çevreyi temiz tutmanın vatandaşlık görevi olduğunu unutmamalıyız.

Geri dönüşüm, atıkların çeşitli işlemlerden geçirilerek yeni ürünlere dönüştürülmesidir.

Geri dönüşümle tekrar kullanılabilen atıklar evsel atıklardan ayrılmalıdır. Meyve ve sebze kabukları evsel atıklardan bazılarıdır. Cam, karton, plastik ve metal ambalaj atıkları ise geri dönüştürülebilir.

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de faaliyet gösteren, çevreyi ve doğal yaşamı korumayı amaçlayan sivil toplum kuruluşları bulunmaktadır. Bu kuruluşlardan biri de Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı (TÜKÇEV)’dır

İnsanlar tarafından değişikliğe uğratılmamış bu vb. yerler doğal çevredir.

Ormanlar, çayırlar, kutuplar, çöller, okyanuslar ve göller yeryüzünün doğal yaşam ortamlarından bazılarıdır. Bu yerler, insan etkisinden korunduğu sürece doğal çevre olma özelliğini sürdürecektir.

Doğal anıtlar da doğal çevrenin bir parçasıdır. Doğal anıtlar; yer kabuğunun oluşumu sırasında meydana gelen mağara, şelale, travertenler, peribacaları gibi yeryüzü şekilleridir.

Nevşehir’de bulunan peribacaları, Denizli’de bulunan Pamukkale travertenleri, Antalya’da bulunan Damlataş Mağarası ülkemizdeki doğal anıtlardandır.

İlgili Kazanımlar

Google arama terimleri:

  • 3. sınıf ben ve çevrem test
  • 3.sınıf doğal ve yapay çevre
  • 3.sınıf ben ve çevrem sunusu
  • 3. sınıf fen bilimleri yaşadığımız çevre
  • 3. sınıf yaşadığımız çevre konu anlatımı
  • 3. sınıf fen bilimleri çevremizi koruyalım
  • 3. sınıf fen bilimleri yakın çevremizi tanıyalım
  • 3. Sınıf Fen Bilimleri Ben ve Çevrem değerlendirme Soruları