6.Sınıf 4.Ünite 3.Bölüm Madde ve Isı Konu Anlatımı

Madde ve Isı Konu Özeti

Maddeyi oluşturan tanecikler hareketlidirler. Katı maddenin tanecikleri yavaş, sıvı maddenin orta, gaz maddenin ise hızlı hareket eder. Isı alan maddenin taneciklerinin hareketi artarken, ısı veren taneciklerin hareketi azalır.

Sıcak olan maddeden soğuk olan maddeye aktarılan enerjiye ısı adı verilir. Isının akış yönü sıcak maddeden soğuk maddeye doğrudur.

Isı aktarımı esnasında hızlı ve yavaş tanecikler birbirlerine çarparlar ve çarpışma sonucu hızlı olan tanecikler yavaşlar, yavaş olan tanecikler ise hızlanır. Taneciklerin hızları eşitleninceye kadar ısı akışı devam eder. Isı akışına, ısı iletimi de denir.

Günlük yaşamda karşılaştığımız aşağıdaki olaylar, ısı alan madde taneciklerinin hareketinin arttığının bir göstergesidir.

– Isıtıcı üzerindeki havanın dalgalanması,

– Kalorifer peteği üzerinde bulunan perdenin hareket etmesi,

– Suya atılan pamuk parçalarının ısındıkça hareketinin artması…

Isıyı iyi ileten maddelere ısı iletkeni, ısıyı iyi iletemeyen maddelere ise ısı yalıtkanı adı verilir. Demir, bakır, gümüş ve alüminyum gibi metaller iyi birer ısı iletkeni iken cam, porselen, plastik ve hava gibi maddeler ise birer ısı yalıtkanıdır.

Isı iletkeni olan madde tanecikleri arasındaki boşluk, ısı yalıtkanı olan madde tanecikleri arasındaki boşluktan fazladır.

Ev, iş yeri ve bina gibi yapıların dış cephe duvarlarında, pencere camlarında, tavan ve zemin kısımlarında ısı yalıtımı yapılır. Isı yalıtımı, yaz aylarında sıcak havanın, kış aylarında ise soğuk havanın eve girmesini önler. Binalarda yalıtım için plastik köpük, ahşap, taş yünü, katran, cam yünü ve silikon yünü gibi ısı yalıtım malzemeleri kullanılır.

İlgili Kazanımlar

Google arama terimleri:

  • madde ve ısı nedir
  • 6. sınıf fen bilimleri
  • 6 sınıf madde ve ısı test
  • madde ve ısı 6. sınıf proje
  • madde ve ısı 6. sınıf kısa özet
  • 6.sınıf maddenin tanecikli yapısı
  • 6. sınıf madde ve ısı tonguç akademi
  • 6.sınıf madde ve ısı konu anlatımı 2018