4.Sınıf 5.Ünite 3.Bölüm Geçmişten Günümüze Ses Teknolojileri Konu Anlatımı

Geçmişten Günümüze Ses Teknolojileri Konu Özeti

Etrafımızı dikkatli dinlediğimizde doğada birçok değişik sesin olduğunu fark edebiliriz. Örneğin; insanlar konuşur, kuşlar öter, kediler miyavlar, arılar vızıldar. Bunların hiçbiri olmasa dahi su sesini, rüzgâr sesini veya gök gürültüsünü duyabiliriz. Hele bir de kentte yaşıyorsak araba seslerini, itfaiye veya ambulansların siren seslerini işitiriz.

Ses teknolojileri; sesi kaydetmeye, sesin şiddetini değiştirmeye yönelik araştırmalar yapar. İnsanların seslerini kaydedebilme ve uzaklara iletebilme istekleri, ses teknolojisinin sürekli gelişmesini sağlamıştır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte ses teknolojisinde büyük değişiklikler olmuştur. Sesle birlikte görüntüyü de kaydedebilen araçlar geliştirilmiştir.

Ses teknolojisindeki gelişmeler, Alexander Graham Bell (Aleksandır Graham Bel) tarafından telefonun icadı ile başlamıştır. Graham Bell, sesin tellerde iletimini başararak diğer teknolojilerin de öncüsü olmuştur.

Thomas Edison ise fonografı icat etmiştir. Bu alet ise sesin kaydedilmesi ve kaydedilen sesin dinlenebilmesini sağlamıştır.

Daha sonra radyo ve telsiz icat edilmiştir. Bu önemli icatların sahibi Guglielmo Marconi’dir. (Guglielmo Markoni) radyo dalgalarının havadan iletilebilmesini araştıran mucit, herhangi bir aracı kaynak olmadan mesaj göndermeyi başarmış ve telsizi üretmiştir.

Plak üzerine kaydedilen ses, Gramofonlarda dinlenmiştir. Sesler, özel bir baskı yöntemi olan kristal iğnelerle kazınarak plaklara işlenmiştir. Bu teknoloji sanatçılar tarafından kullanılmıştır. Pikaplar üretilmiştir.

İlgili Kazanımlar

Google arama terimleri:

  • 4.sınıf ses teknolojileri test
  • 4.sınıf ses teknolojileri konu özeti
  • 4.sınıf aydınlatma ve ses teknolojileri konu özeti
  • 4. sınıf geçmişten günümüze ses teknolojileri test
  • Geçmişten Günümüze Ses Teknolojileri siralamasi
  • 4. sınıf geçmişten günümüze ses teknolojileri sıralama
  • Geçmişten Günümüze Ses Teknolojileri kronolojik sıralama
  • 4. sınıf geçmişten günümüze ses teknolojileri çalışma kağıdı