3.Sınıf 1.Ünite 2.Bölüm Dünya’mızın Yapısı Konu Anlatımı

Dünya'mızın Yapısı Konu Özeti

Dünya’nın şeklini ve iç kısmındaki katmanlarının neler olduğunu bir önceki konumuzda öğrendik. Bu katmanlar dışında, Dünya yüzeyinde kara katmanı (karalar), su katmanı (sular) ve etrafında ise bir hava katmanı bulunur. Aşağıda Dünya’nın uzaydan çekilmiş bir fotoğrafının modeli verilmiştir.

Modeli incelediğimiz zaman yeryüzünün kara-lar ve sularla kaplı olduğunu görürüz. Bu iki katmanın dışında Dünya’nın etrafını saran bir de hava katmanı bulunur.

1. Kara Katmanı (Yer Kabuğu)

Günlük yaşantımızı sürdürdüğümüz, üzerinde canlıların yaşadığı, Dünya’nın dış kısmını oluşturan yer kabuğuna kara katmanı denir. Kara katmanı Dünya’nın tüm yüzeyini kaplar.
Dağlar, ovalar, vadiler, taşlar, mağaralar, yanardağlar, çöller, ormanlar, kayalar, topraklar kara katmanını oluşturan parçalardan bazılarıdır.

Karalar insanların ve bir çok canlının yaşam alanıdır. Her ne kadar Dünya’nın dörtte üçü, yani dört parçasından üçü sularla kaplı olsa da su tabanları da dahil olmak üzere kara katmanı Dünya’yı çepeçevre sarar.

2. Su Katmanı

Canlıların hayatlarını devam ettirebilmeleri için hava kadar suya da ihtiyaçları vardır. Su olmazsa yaşam olmaz. Bitkiler ve hayvanların yaşamı ile birlikte insanlarında suya ihtiyacı vardır.
Dünya üzerindeki okyanuslar, denizler, göller, akarsular en büyük su kaynaklarıdır. Uzaydan çekilen fotoğraflarda dünya üzerindeki sular nedeniyle Dünya’mız mavi olarak görünür. Bu sebeple dünyamız “Mavi Gezegen” olarak adlandırılır.

Dünyamızı 4 parçaya ayırırsak 3 parçasını sular oluşturur.

3. Hava Katmanı (Atmosfer)

Dünya’nın etrafını saran gaz örtüsüne hava katmanı denir. Hava katmanı, atmosfer olarak da adlandırılır. Hava küreyi gözümüzle görmemiz mümkün değildir. Ancak ellerimizi yüzümüze doğru salladığımızda hissederiz. Ayrıca çamaşırların rüzgarda sallanması da havanın varlığının kanıtıdır.

Hava katmanı pek çok gazın bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Havanın kokusu, rengi ve tadı yok-tur. Canlıların yaşamını sürdürebilmesi için havaya dolayısıyla hava katmanına ihtiyacı vardır. Hava katmanı, aynı zamanda Dünya’yı Güneş’in zararlı ışınlarından koruyarak kalkan görevi görür.

Yağmur, rüzgâr, kar, sis gibi bütün hava olayları bu katmanda gerçekleşir.

İlgili Kazanımlar

Google arama terimleri:

  • dünyanın katmanları 3. sınıf
  • 3. sınıf dünyanın şekli sunusu
  • 3.sınıf dünyanın katmanları test
  • 3. sınıf fen bilimleri konu özetleri
  • 3.sınıf dünyanın şekli konu anlatımı
  • 3.sınıf dünyanın katmanları etkinlikleri
  • 3. sınıf fen bilimleri konu anlatımı tonguç akademi
  • 3.sınıf fen bilimleri gezegenimizi tanıyalım konu anlatımı