3.Sınıf 3.Ünite 1.Bölüm Varlıkların Hareket Özellikleri Konu Anlatımı

Varlıkların Hareket Özellikleri Konu Özeti

İnsanlar ve hayvanlar; koşma, atlama, yürüme, yüzme gibi değişik türde hareketler yaparlar. Bitkiler de diğer varlıklar gibi hareket ederler. Ancak bitkilerdeki hareket, insan ve hayvanlardaki hareketten farklı olarak çoğunlukla ışığa yönelme şeklindedir. Ayrıca bitkiler, kökleriyle suya ve topraktan ihtiyaç duydukları maddelere de yönelirler. Cansız varlıklar ise dışarıdan bir etki olmadıkça hareket edemezler.

Çevremizdeki canlılar çeşitli biçimlerde hareket ederler. Bu hareketleri hızlanma, yavaşlama, sallanma, dönme ve yön değiştirme hareketleri olarak sınıflandırabiliriz.

1. Hızlanma Hareketi

Canlı ya da cansız varlıkların hızlarını arttırarak hareket etmelerini hızlanma hareketi olarak tanımlayabiliriz. Örneğin, normal yolda yürürken adımlarımızı daha hızlı atmaya başladığımızda hızlanmış oluruz ve yürürken koşmaya başlarız. Yine babamızın kullandığı bir araba yolun tümsek olan kısımlarında yavaş iken, yolda kimsenin olmadığı ve yolun düzgün olduğu kısımlarda hızla ilerler.

2. Yavaşlama Hareketi

Hareketli bir cisme, hareket yönüne zıt yönde bir kuvvet uygulanıyorsa cisim yavaşlar. Örneğin; limana yanaşan bir gemi, yavaşlamak için pervanelerini ters yönde döndürerek hareket yönüne ters yönde kuvvet uygular, böylece yavaşlama hareketini başlatmış olur.

3. Yön Değiştirme Hareketi

Bir hareketli hareketi süresince aynı yönde hareket etmek zorunda değildir. Bazen dış etkenlere maruz kalarak yön değiştirdiğini gözlemleyebiliriz. Bir varlığın ilerlediği yönün değişmesine yön değiştirme hareketi denir.

4. Sallanma Hareketi

Bir varlığın peş peşe ileri-geri veya aşağı-yukarı yönde tekrarlayarak yaptığı harekete sallanma hareketi denir.

5. Dönme Hareketi

Bir cismin kendi etrafında ya da başka bir cismin etrafında dönmesi olayına denir.

İlgili Kazanımlar

Google arama terimleri:

  • 3. Sınıf Kuvveti Tanıyalım
  • itme çekme kuvveti 3. sınıf
  • 3.sınıf kuvvet ve hareket konu anlatımı
  • Varlıkların Hareket Özellikleri Etkinlik
  • varlıkların hareket özellikleri 3.sınıf test
  • 3. Sınıf İtme ve Çekme Kuvveti Konu Özeti
  • Varlıkların hareket özellikleri nelerdir e-odev
  • 3. sınıf fen bilimleri kuvvet ve hareket etkinlikleri