Mikroskobik Canlılar ve Örnekleri

Mikroskobik Canlılar ve Örnekleri

Gözle görülemeyecek kadar küçük olan ve sadece mikroskop adı verilen araçla gözlenebilen canlılara mikroskobik canlılar adı verilir. Mikroskobik canlılara; Amip, öglena, terliksi hayvan ve bakteriler gibi canlılar örnek olarak verilebilir.

Mikroskobik canlılar da tıpkı diğer canlılar gibi beslenme, solunum ve üreme faaliyetleri yürütürler. Yaşam alanı olarak da besinler üzerinde, canlı vücutlarında, havada, karada ve suda yaşayan türleri vardır.

Mikroskobik canlılar arasında en çok bilinen ve her ortamda yaygın olarak bulunan bir tür vardır ki o da bakterilerdir.

Bakterilerin genel özellikleri

*En basit mikroskobik canlıdırlar.

*Yararlı ve zararlı çeşitleri vardır.

*Doğada tüm yaşam alanlarında bulunurlar.

*Besin, nem ve uygun sıcaklıkta çoğalabilirler.

Yararlı bakteriler; sütten peynir ve yoğurt yapılmasında, üzüm suyundan sirke elde edilmesinde, turşu kurulmasında görev alırken, zararlı bakteriler; çeşitli yollarla vücudumuza girip verem, zatürre, kolera gibi hastalıklara yol açarlar.

Bilgi: İnsan vücudunda yaşayan bazı yararlı ve zararlı bakteriler vardır. Bunlardan yararlı olanlar, vücut için gerekli olan B ve K vitaminlerini üretirken, zararlı olanlar diş çürüklerine neden olurlar.

Etiketler: Mikroskobik Canlılar nedir? l Mikroskobik Canlılar konu özeti indir l Mikroskobik Canlılar püf noktaları nedir? l Mikroskobik Canlılar çeşitleri nelerdir? l Mikroskobik Canlılara 10 örnek veriniz l Fen Bilimleri Dersi sözlüğü l Fen dersi konu özetleri l Mikroskobik Canlılara örnekleri indir l Mikroskobik Canlılar proje ödevi indir l Mikroskobik Canlılar soruları çöz l Mikroskobik Canlılar araştırma ödevi l Fen ödevi indir