Mantarlar ve Mantar Çeşitleri

Mantarlar ve Mantar Çeşitleri

Toprakta, suda, ormanlarda, bahçelerde, bazı canlıların vücudunda ve hatta besin maddeleri üzerinde yaşayan bazı canlı türleri vardır. Bu canlı türlerine mantar adı verilir.
Kök ve gövde gibi yapıları bakımından bitkilerle benzerlik gösteren mantarlar; Şapkalı mantarlar, küf mantarları, maya mantarları ve parazit (hastalık yapıcı) mantarlar olmak üzere dört grupta incelenirler.

1.Şapkalı (Kültür) Mantarlar

*Nemli bölgelerde, toprak üzerinde ya da ağaç gövdelerine yapışık halde yaşayan şapkalı mantarlar, en gelişmiş mantar çeşididirler.

*Bazı çeşitleri besin olarak tüketilirken, birçok çeşidi zehirli yapıdadır.

*İnsanlar tarafından özel olarak yetiştirilen, zehirsiz ve protein bakımından zengin şapkalı mantar türüne kültür mantarı adı verilir.

2.Küf Mantarları

*Açıkta kalan besinlerin, poşet içerisinde uzun süre bekletilen ekmeğin ve daha birçok besinin üzerinde oluşan, yeşilimsi renkte, pamuk yığını şeklindeki mantar türüne küf mantarı adı verilir.

*Küflenmiş besinlerin tüketilmesi sağlığımız açısından tehlikeli olduğundan bu tür besinlerden uzak durmalı, kesinlikle tüketmemeliyiz.

*Peynirin küflenmesine neden olan bir küf mantarı çeşidi “penisilin” adı verilen antibiyotik yapımında kullanılır.

3.Maya Mantarları

*Adından da anlaşılacağı üzere genellikle hamur, peynir ve yoğurt gibi besinlerin elde edilmesinde kullanılan mantar çeşididir.

*Maya mantarları nem ve uygun sıcaklık sağlandığı taktirde çok hızlı çoğalma özelliğine sahip mantarlardır.

4.Parazit (Hastalık yapıcı) Mantarlar

*Hastalık yapıcı mantarlar olarak da bilinen parazit mantarlar, canlıların üzerinde yaşayarak besin ihtiyaçlarını buradan karşılarlar.

*İnsanların el ve ayak parmakları arasında ve saçkıran şeklinde, bebeklerde ise ağız etrafında görülen pamukçuk hastalığı parazit mantarlar tarafından oluşur.

*Parazit mantarlar, özellikle insanlarda dokunarak ya da eşyaların ortak kullanılmasıyla diğer insanlara geçer. Bu yüzden havlu, terlik ve ayakkabı gibi eşyalar ortak kullanılmamalıdır.

Etiketler: Mantarlar ve çeşitleri nedir? l Mantarlar konu özeti indir l parazit mantarlar ve özellikleri l şapkalı mantar özellikleri l mantarların özellikleri mikrobiyoloji l Fen Bilimleri Dersi sözlüğü l Fen dersi konu özetleri l zehirli mantarlar l mantarlar proje ödevi indir l Solunum soruları çöz l şapkalı mantar ve küf mantarının farklı özellikleri l şapkalı mantar ve küf mantarının ortak özellikleri