Klonlama, Aşılama ve Gen Aktarımı Nedir?

Klonlama, Aşılama ve Gen Aktarımı Nedir?

Klonlama için en çok kullanılan yönteme “çekirdek transferi yöntemi” adı verilir. Bu yöntemde ilk olarak bir canlıdan yumurta hücresi alınır ve çekirdeği çıkartılır, daha sonra ise yine aynı canlıdan yada aynı türdeki başka bir canlıdan alınan her hangi bir vücut hücresinin çekirdeği laboratuar ortamında bu yumurta hücresine nakledilir. Naklin başarılı olması durumunda oluşan bu yeni hücreye hafif bir elektrik şoku uygulanarak bölünmeye zorlanır. Bir kez bölünen hücre bölünmeye devam eder bu aşamadan sonra anne rahmine yerleştirilen embriyonun doğması beklenir. Sonuçta genetik bilgiler yani DNA çekirdekte saklandığı için doğan yeni birey, hücre çekirdeği kullanılan bireyle aynı genetik özelliklere sahip olur.

Günümüzde birçok hastalığı önlemek için aşılama yöntemi uygulanmaktadır. Aşılama, hastalık etkeni olan bir mikrobun zayıflatılarak veya öldürülerek vücuda enjekte edilmesi işlemidir. Bu sayede vücut, verilen mikrobu tanır ve ona karşı savunma sistemi oluşturur.

Biyoteknolojik uygulamalardan biri olan aşılama yöntemi ile günümüzde grip, kızamık, kolera, suçiçeği, boğmaca, çocuk felci, hepatit B, rota virüsü, difteri ve tetanos gibi birçok hastalığın oluşması önlenebilmektedir.

Gen aktarımı, bir canlının hücrelerine, başka bir canlının DNA`sının belli bölümlerinin yerleştirilmesi işlemine denir.

Gen aktarımının kullanım alanlarından birisi gen tedavisidir. Örneğin, gen aktarımı sayesinde bakterilerin insülin hormonu üretmesi sağlanmış ve bu hormon, şeker hastalığının tedavisinde kullanılmıştır. Bununla beraber günümüzde birçok bitki ve hayvana gen aktarımı yoluyla yeni özellikler kazandırılmaktadır.


Etiketler: Aşılama, Klonlama ve Gen aktarımı nedir? l Klonlama konu özeti indir l Klonlama püf noktaları nedir? l Aşılama örnekleri nelerdir? l Gen aktarımına 10 örnek veriniz l Fen Bilimleri Dersi sözlüğü l Fen dersi konu özetleri l Klonlama örnekleri indir l Klonlama proje ödevi indir l Klonlama soruları çöz l Klonlama araştırma ödevi l Fen ödevi indir