Gen Tedavisi ve Islah Çalışmaları Nedir?

Gen Tedavisi ve Islah Çalışmaları Nedir?

Biyoteknolojik uygulamalardan biri olan gen tedavisindeki amaç, hücredeki eksik ya da hatalı genlerin işlevini üstlenecek yeni genlerin hücreye aktarılmasını sağlamaktır. Örneğin, kanser kimi zaman bir hücre büyümesini uyaran genin aşırı etkinliği sonucu oluşur. Dolayısıyla, gen tedavisi yoluyla söz konusu hücre büyümesini durdurularak, hücre büyümesinin sürdürülmesi engellenebilir ve kanserin ilerleyişi durdurulabilir.

İnsanlar tarafından daha verimli bitki ve hayvan ırklarının elde edilmesi ıslah çalışması olarak adlandırılır. Bu yöntemde istenmeyen özellikler yapay seçilim yapılarak ayıklanıp istenilen amaca yönelik olanların bir araya getirilmesi sağlanır.

Yapay seçilim: Bilinçli ve amaçlı olarak bir organizmanın belli özelliklerini seçmesi ve kontrollü olarak yetiştirmesidir.

İnsanlar, aynı türün farklı özelliklerine sahip bireylerini çaprazlayarak, çeşitli özellikler bakımın-dan atalarına göre daha üstün ırklar elde ederler. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte farklı canlıların genleri kullanılarak ıslah çalışmaları yapılmaktadır. İnsan sağlığı için protein üretilmesi ve protein eksikliklerinin tamamlanması ıslah çalışmalarına örnek olarak verilebilir. Ayrıca zor ve olumsuz koşullara dayanıklı, kaliteli besinler de ıslah çalışmaları sayesinde üretilmektedir.


Etiketler: Gen tedavisi nedir? l Islah çalışmaları konu özeti indir l Gen tedavisi püf noktaları nedir? l Islah çalışmaları örnekleri nelerdir? l Gen tedavisine 10 örnek veriniz l Fen Bilimleri Dersi sözlüğü l Fen dersi konu özetleri l Islah çalışmaları örnekleri indir l Gen tedavisi proje ödevi indir l Islah çalışmaları soruları çöz l Gen tedavisi araştırma ödevi l Fen ödevi indir