Fotosentez Nedir? Fotosentez Hızını Etkileyen Faktörler

Fotosentez Nedir? Fotosentez Hızını Etkileyen Faktörler

Fotosentez, yapısında klorofil adı verilen organel bulunduran canlıların güneş enerjisi yardımıyla su ve karbondioksit kullanarak, besin ve oksijen üretmesidir. Yeşil bitkiler, öglena ve algler fotosentez yapabilen canlılardırlar.

Fotosentez ile bitkiler kendi besinlerini kendileri karşıladıkları gibi fazla olarak ürettikleri besinleri de depo ederler.

Fotosentez olayının gerçekleşebilmesi için, karbondioksit ve su ile birlikte ışık ve belli bir miktar sıcaklığa da ihtiyaç vardır. Bu yapılardan bir tanesinin bile olmaması fotosentez olayının gerçekleşmemesine sebep olur. Örneğin, ışığın olmadığı karanlık bir ortamda fotosentez olayı gerçekleşmez.

NOT: Fotosentez olayı sadece güneş ışığında gerçekleşmez. Herhangi bir ışık kaynağı da fotosentezin gerçekleşebilmesi için yeterlidir.

Fotosentez olayı her zaman aynı hızla gerçekleşmez. Fotosentezin hızını etkileyen bazı faktörler vardır. Bunlar:

*Sıcaklık

*Su miktarı

*Işık şiddeti

*Karbondioksit miktarı

*Klorofil sayısı ya da miktarı

*Bitkinin yeşil kısmının genişliği (örneğin yaprağının)

*Işığın rengi (kırmızı ve mor ışıkta en yüksek, yeşil ışıkta en düşük)

Etiketler: Fotosentez nedir? l Fotosentez konu özeti indir l Fotosentez püf noktaları nedir? l Fotosentez örnekleri nelerdir? l Fotosentez yapan canlılar hangileridir l Fen Bilimleri Dersi sözlüğü l Fen dersi konu özetleri l Fotosentez proje ödevi indir l Fotosentez soruları çöz l Fotosentez araştırma ödevi l Fen ödevi indir