Elektroskop Nedir? Bölümleri Nelerdir?

Elektroskop Nedir? Bölümleri Nelerdir?

Bir cismin elektrikle yüklü olup olmadığını, yüklü ise ne tür yüke sahip olduğunu anlamamıza yarayan araca elektroskop denir. Bir elektroskop: metal topuz, lastik tıpa, metal çubuk, cam fanus, iletken yapraklar ve yalıtkan ayaktan oluşur.

Metal Topuz

Bir cismin yüklü olup olmadığını anlamak için elektroskopun metal topuzuna ya dokundururuz ya da yaklaştırırız. Bu sayede yaprakların hareketine bakarız cismin yükü hakkında bilgi sahibi oluruz.

Lastik Tıpa

Fanus içerisinde yer alan metal çubuğa dışarıdan yük geçişini engeller.

Cam Fanus

İletken yaprakları havadan ya da dışarıdan gelecek diğer müdahalelere karşı korur.

Metal Çubuk

Metal topuz ile iletken yapraklar arasındaki yük alışverişini sağlar.

İletken Yapraklar

İletken yapraklar, elektroskopun en önemli aksamıdır. Bir cismin yüklü olup olmadığı, yüklü ise yük türüne, bu yaprakların hareketine bakılarak karar verilebilir.

İletken yapraklar, metal topuza yaklaştırılarak ya da dokundurularak cismin yüküne göre ya aynı yük ile yüklenir (+ veya -) ya da her ikisi de nötr olur. Elektroskobun iki yaprağı farklı yüklere sahip olamaz.

Etiketler: Elektroskop nedir? l Elektroskop konu özeti indir l Elektroskop püf noktaları nedir? l Elektroskop çeşitleri nelerdir? l Elektroskobun yapısı nasıldır? l Fen Bilimleri Dersi sözlüğü l Fen dersi konu özetleri l Elektroskop konusu örnekleri indir l Elektroskop proje ödevi indir l Elektroskop soruları çöz l Elektroskop araştırma ödevi l Fen ödevi indir