Elektriklenme Nedir?

Elektriklenme Nedir?

Bazı zamanlar yolculuk yaptıktan sonra arabadan inerken kapıya dokunduğumuzda bir acı hissetmemiz, özellikle kış aylarında kazağımızı çıkarırken minik kıvılcımların oluşması ve çıtırtıların duyulması, televizyon ekranın kollarımızdaki kılları çekmesi “elektrik yüklerinin” yani durgun elektriğin etkileridir. Çeşitli sebeplerden dolayı elektrik yüklerinin bir cisimden başka bir cisme geçerek birikmesine elektriklenme denir. Elektriklenme, itme ya da çekme şeklinde gerçekleşen etkileşimlerdir.

Maddeler arasında gerçekleşen yük alışverişi anlamına gelen elektriklenmenin kaynağı atomlarda yer alan yüklerdir. Atomun çekirdeğinde (+) yüklü proton ve çekirdeğin etrafındaki yörüngelerde dolaşan (-) yüklü elektronların olduğunu daha önceki derslerimizde öğrenmiştik. Cisimler atomun çevresinde bulunan negatif (-) yükleri alarak ya da vererek elektrik yükü ile yüklenirler.

*Bir cisim üzerindeki pozitif (+) yük sayısı, negatif  (-) yük sayısında fazla ise bu cisme pozitif (+) yüklü cisim denir.

*Bir cisim üzerindeki negatif (-) yük sayısı, pozitif (+) yük sayısında fazla ise bu cisme negatif (-) yüklü cisim denir.

*Bir cisim üzerindeki pozitif (+) yük sayısı ile negatif (-) yük sayısı birbirine eşit ise bu cisme nötr cisim denir.

Etiketler: Elektriklenme nedir? l Elektriklenme konu özeti indir l Elektriklenme püf noktaları nedir? l Elektriklenme çeşitleri nelerdir? l Elektriklenmeye 10 örnek veriniz l Fen Bilimleri Dersi sözlüğü l Fen dersi konu özetleri l Elektriklenme örnekleri indir l Elektriklenme proje ödevi indir l Elektriklenme soruları çöz l Elektriklenme araştırma ödevi l Fen ödevi indir