Ay’ın Yapısı ve Özellikleri Nelerdir?

Ay'ın Yapısı ve Özellikleri Nelerdir?

Bulutsuz bir gecede gökyüzünü hiç incelediniz mi? Gökyüzünde yer alan ve geceleri Güneş’ten aldığı ışınlar ile Dünya’mızı aydınlatan gök cismi hangisidir?

Yukarıda yer alan soruların cevabı Ay‘dır. Ay, Dünya’nın tek doğal uydusu olmakla birlikte küresel bir şekle sahiptir.

Ay, Dünya’dan ve Güneş’ten daha küçük bir yapıya sahiptir. Ay’ın çapı Dünya’dan 4 kat, Güneş’ten ise 436 kat daha küçüktür.

Günlük hayatımızda hepinizin fark ettiği gibi uzaktaki cisimler olduğundan küçük boyutta gözükürler.

Bu durumdan yola çıkarak Ay’ın Güneş’ten kat kat küçük olmasına rağmen Dünya’dan bakıldığında Güneş’ten büyük görünmesinin sebebi, Ay’ın Dünya’mıza Güneş’ten daha yakın olmasıdır.

Bilgi: Ay ile Dünya arasındaki mesafe yaklaşık 385.000 kilometre iken, Dünya ile Güneş arasındaki mesafe ise yaklaşık olarak 150 milyon kilometredir.

Ay, şekil olarak küresel bir yapıya sahiptir. Fakat Ay’ın yüzeyi pürüzsüz değildir.

Meteor adı verilen gök cisimlerinin Ay’ın yüzeyine çarpması sonucu derin çukurlar meydana gelmiştir. Ay’ın yüzeyinde oluşan bu çukurlara krater adı verilir. Ay yüzeyinde kraterlerin yanı sıra kayalıklar, vadiler ve yüksek dağlar da bulunur.

Ay kabuğunun üzerinde taş ve toz tabakası bulunur. Bu toz tabakası rüzgar ve yağmur gibi olaylar olmadığından dağılmaz. Bunun için Ay yüzeyinde meteorların açtığı çukurlar kapanmazlar. Hatta Ay’da, astronotların keşif için gittiklerinde oluşan ayak izleri hala gözlemlenebilmektedir.

UZAYA YOLCULUK

İnsanlar tarih boyunca hep uzayı merak etmişlerdir. Çok eski zamanlardan beri bilim adamları uzaya gitmenin yollarını aramışlardır. Yapılan araştırma ve çalışmalar sonucunda ilk uzay aracı, aynı zamanda Dünya’nın ilk yapay uydusu Sputnik 1 (Suputnik 1) 4 Ekim 1957 tarihinde Dünya yörüngesine yerleşmiştir.

Sputnik 1 uzay aracının uzaya fırlatılmasından sadece bir ay sonra 3 Kasım 1957 tarihinde Sputnik 2 adlı uzay aracı, Laika (Layka) isimli bir köpek ile birlikte uzaya gönderilmiştir. Böylelikle uzaya gönderilen ilk canlı Layka olmuştur.

Yapılan denemeler sonucunda uzaya ilk çıkan insan Yuri Gagarin olmuştur. Gagarin, 12 Nisan 1961 tarihinde ‘Vostok’ adlı uzay aracıyla uzay yolculuğuna çıkmıştır. Yuri Gagarinin uçuşu 1.5 saat sürmüş ve bu süre zarfında Dünya yörüngesinde tur atmıştır.

Uzaya yapılan ilk uçuşun ardından 16 Temmuz 1969 tarihinde Ay’a ilk uzay yolculuğu Apollo 11 adlı uzay aracı ile gerçekleştirilmiştir. Ay’a ilk adım basan astronot Neil Armstrong olmuştur. Neil Armstrong, Ay’a ilk adım attıktan sonra şu tarihi cümleyi söylemiştir: “Bir insan için küçük, insanlık için büyük adım…”

Etiketler: Ay’ın Yapısı ve Özellikleri nedir? lAy’ın Yapısı ve Özellikleri konu özeti indir l Ay’ın Yapısı ve Özellikleri püf noktaları nedir? l Fen Bilimleri Dersi sözlüğü l Fen dersi konu özetleri l Ay’ın Yapısı ve Özellikleri proje ödevi indir l Ay’ın Yapısı ve Özellikleri soruları çöz l Ay’ın Yapısı ve Özellikleri araştırma ödevi l Fen ödevi indir