Ay’ın Hareketleri ve Evreleri

Ay'ın Hareketleri ve Evreleri

Bulutsuz bir gecede gökyüzünü seyrettiğimizde farklı şekilde parlayan Ay’ı görebiliriz. Ay, Güneş gibi bir ışık kaynağı olmayıp Güneş’ten aldığı ışığı Dünya’ya yansıtır.

Uzayda bir gezegen etrafında dolanan gök cisimlerine uydu adı verilir. Dünya gezegeninin tek ve doğal uydusu Ay’dır. Ay, Dünya’mızın etrafında sürekli hareket halindedir.

Ay’ın Üç Çeşit Hareketi Vardır

1. Kendi Ekseni Etrafında Dönme Hareketi: Ay, kendi ekseni etrafında saat yönün tersi yönünde döner ve bu hareketini yaklaşık 27 günde tamamlar.

2. Dünya’nın Etrafında Dolanma Hareketi: Ay, Dünya’nın etrafında dolanma hareketini de tıpkı kendi etrafında dönme hareketi gibi saat yönün tersi yönünde yapar. Ay, Dünya etrafında dolanma hareketini de yine yaklaşık 27 günde tamamlar.

Bilgi: Ay, hem kendi ekseni etrafındaki dönüşünü hem de Dünya etrafındaki dolanma hareketini aynı sürede (27 gün) tamamladığından biz Dünya’dan bakarken Ay’ın hep aynı yüzünü görürüz.

3. Dünya ile Birlikte Güneş Etrafında Dolanma Hareketi: Ay, Dünya’nın etrafında dolanırken Dünya da Ay ile birlikte Güneş’in etrafında dolanma hareketi yapar. Ay ile Dünya, Güneş’in etrafındaki dolanma hareketini yaklaşık 365 gün 6 saatte tamamlar.

Ay’ın Evreleri

Konu başında da belirttiğimiz üzere Ay, Güneş’ten aldığı ışınları Dünya’mıza yansıtır. Ay, Dünya etrafında dolanma hareketi yaparken konumu Dünya ve Güneş’e göre sürekli değişmektedir. Bu durum Ay’ın ışık alan kısmının değişmesine ve Ay’ın farklı şekillerde görünmesine neden olur. Ay’ın bu farklı görünümlerine Ay’ın evreleri adı verilir.

Ay’ın evreleri yaklaşık 29 günde tamamlanır. Bu süre 1 ay olarak kabul edilir. Ay’ın toplamda dört ana evresi vardır. Bu ana evreler arasında geçen süre bir haftadır.

Ay’ın yeni ay, ilk dördün, dolunay ve son dördün olmak üzere dört ana evresi vardır. Bu evreler arasında gerçekleşen iki hilal ve iki de şişkin ay olmak üzere dört tanede ara evre vardır.

Aşağıda Ay’ın evreleri hakkında bilgi verilmiştir.

Yeni Ay
Ay’ın, Dünya ile Güneş arasında olduğu evredir. Bu evrede Ay’ın Dünya’dan görünen kısmı ışık almaz. Bu nedenle Ay, Dünya’dan görünmez.

İlk Dördün
Yeni ay evresinden sonra görülen bu evrede Ay’ın Dünya’ya bakan yüzünün sağ bölümü aydınlanır. Dünya’dan bakıldığından Ay, yarım daire biçiminde görülür.

Dolunay
İlk dördün evresinden sonra görülen bu evrede Güneş, Ay’ın Dünya’ya dönük yüzünü aydınlatır. Bunun için Ay, Dünya’dan bakıldığında yuvarlar ve parlak görülür.

Son Dördün
Dolunay evresinden sonra görülen bu evrede Ay’ın Dünya’ya bakan yüzünün sol bölümü aydınlanır. Dünya’dan bakıldığından Ay, yarım daire biçiminde görülür.

Yukarıda verilen dört ana evrenin yanı sıra Ay’ın, Güneş’in doğusunda ve batısında olduğu durumlarda görülen “Hilal” ara evreleri ile yeni ay ve ilk dördün ile dolunay ve son dördün arasında görülen “Şişkin Ay” ara evreleri de vardır.


Etiketler: Ay’ın Hareketleri ve Evreleri nedir? l Ay’ın Hareketleri ve Evreleri konu özeti indir l Ay’ın Hareketleri ve Evreleri püf noktaları nedir? l Ay’ın Hareketleri ve Evreleri çeşitleri nelerdir? l Ay’ın Hareketleri ve Evreleri örnek veriniz l Fen Bilimleri Dersi sözlüğü l Fen dersi konu özetleri l Ay’ın Hareketleri ve Evreleri örnekleri indir l Ay’ın Hareketleri ve Evreleri proje ödevi indir l Ay’ın Hareketleri ve Evreleri soruları çöz l Ay’ın Hareketleri ve Evreleri araştırma ödevi l Fen ödevi indir