7.Sınıf 1.Ünite 1.Bölüm Uzay Araştırmaları Konu Anlatımı

Uzay Araştırmaları Konu Özeti

Çeşitli araçlarla uzaya çıkılmasını sağlayan, uzayda yapılan araştırma verileri ile sonuçlarını veya farklı uydu ve gezegenlerden elde edilen örnekleri Dünya’mıza ulaştıran teknolojiye uzay teknolojisi, uzaya gönderilen araçlara ise uzay araçları denir.

Uzay Mekiği
Uzay mekikleri, uydu yerleştirmek ve uzayla ilgili araştırma yapmak için gönderilen uzay aracıdır.

Uzay Sondası
Uzaktan kontrol edilebilen insan-sız uzay aracıdır. Fotoğraf çekme ve atmosfer analizi yapmak için kullanılır. Uzay sondaları sayesin-de gezegenlerin çok önemli görüntüleri elde edilmiştir.

Uzay İstasyonu
Uzayda belirli bir yörüngede dolanan, uzay çalışmalarının yönetildiği yerdir. Uzay istasyonları aynı zamanda uzay üssü olarak da bilinir.

Yapay Uydular
Dünya yörüngesinde dolanan, haberleşme veya gök cisimlerini incelemede kullanılan uzay araçlarıdır.

Askeri, bilimsel ve haberleşme amacıyla Dünya yörüngesine yerleştirilen yapay uydulardan ilki 1957 yılında uzaya fırlatılmıştır.

Uzayda uydu sahibi 30 ülkeden biri olan Türkiye’nin 5 Aralık 2016 tarihi itibariyle aktif 6 uydusu bulunmaktadır

Türkiye’nin yer gözlem uyduları ise 2003 yılından beri görevde olan BİLSAT ve 2011 yılından bu yana görev yapan RASAT’tır.

Uzay Kirliliği
Uzaya inceleme, araştırma ya da keşifler için gönderilen araçlardan bazılarında bozulmalar, patlamalar meydana gelebilmektedir. İşe yaramayan bu parçalar uzay boşluğuna yayılır. Bunun yanında Dünya yörüngesinde bulunan ömrünü tamamlamış yapay uydular, roketlerin itiş takımları, modüller, astronot eldivenleri, konserve kutuları, küçük metal parçaları gibi nesneler de uzay boşluğuna yayılır.

Uzayda yer alan ve herhangi bir işe yaramayan, kullanılmayan parçaların tümü uzay kirliliğine neden olmaktadır.

Uzayın ve özellikle Dünya yörüngesinin bu denli kirletilmiş olması, astronomi faaliyetleri açısından risk oluşturabilmektedir. Eğer bu nesneler bir uydu ile çarpışacak olursa uydunun yörüngesini değiştirip Dünya’ya düşmesine sebep olabilir.

Uzay kirliliğinin önüne geçmek için çeşitli önlemler planlanmaktadır. ABD’de bulunan Uzay İzleme Ağı’nda yaklaşık yirmi radar ve optik algılayıcı bulunmaktadır. Bu algılayıcı sistemler, Dünya çevre-sinde dolanan 10 cm’den büyük bütün cisimleri izlemektedir. Uzamanlar ileriki yıllarda büyük parçaların toplanması için çeşitli projeler geliştirmektedir.

Teleskop
İnsanların gökyüzüne karşı olan merakları asırlar öncesine dayanmaktadır. Yüzyıllar önce insanlar, gökyüzünü inceledikten sonra gördükleri cisimleri taşlara, kayalara ve mağara duvarlarına çizmişlerdir.

İlk zamanlar gökyüzündeki gözlemler sadece çıplak gözle gerçekleşmekteydi. 17. yüzyılda Galileo adlı bilim insanının icat ettiği teleskop ile gökyüzü gözlemleri bambaşka bir boyuta ulaştı. Galileo’nun yaptığı teleskop sayesinde gök bilimciler, gökyüzünde yer alan cisimlerinin hareketini ve yapısını inceleyerek uzay ile ilgili daha fazla bilgiye sahip oldular.

Teleskoplar, uzayda yer alan gezegenler, doğal uydular, Güneş ve diğer gök cisimlerini gözlemlemek için kullanılan ve yapısındaki merceklerin ışığı kırarak bir noktada toplama özelliği sayesinde cisimlerin çok daha büyük gözükmesini sağlayan bir alettir.

Teleskoplar aynalı, mercekli ve radyo teleskopları olmak üzere üç çeşittir.

Astronomların ya da gök bilimcilerin, gökyüzü ile ilgili araştırma ve çalışmalarını yürüttükleri yapılara rasathane (gözlemevi) adı verilir. Gözlemevleri, içinde teleskopların, atölyelerin ve çalışma odalarının bulunduğu büyük binalardan oluşur.

Optik gözlemevleri şehir ışıklarından uzakta, yüksek, az bulutlu ve havanın açık olduğu yerlerde kurulmalıdır. Teleskop kullanıldığı için ışık kirliliğinin ve hava kirliliğinin olmadığı yerler tercih edilir.

Ülkemizde en gelişmiş optik gözlemevi Antalya’da Toros Dağları’nda kurulmuştur.

Hem Batılı hem de Türk-İslam astronomlarının kültürel farklılıkları olmasına rağmen gök biliminin gelişmesindeki katkıları çok fazladır. Bu astronomlardan bazıları şunlardır; Ali Kuşçu, Harezmi, Birûni, Uluğ Bey, Ömer Hayyam, Georges Lemaitre, Jan Hendrik Oort, Edwin Hubble, James Van Allen, Stephen Hawking, Edmond Halley.

İlgili Kazanımlar

Google arama terimleri:

  • 7. sınıf uzay teknolojileri
  • uzay araştırmaları 7. sınıf test
  • 7. sınıf uzay teknolojileri slayt
  • 7.sınıf fen uzay araştırmaları test
  • uzay araştırmaları 7. sınıf tonguç akademi
  • 7.sınıf uzay araştırmaları konu anlatımı pdf
  • 7. sınıf fen bilimleri uzay araştırmaları konu anlatımı
  • 7. sınıf fen bilimleri uzay araştırmaları konu anlatımı tonguç akademi